top of page
  • tosgrup

Sürdürülebilir Beslenme


Tarımda, sürdürülebilirlik kavramı, çevre üzerinde minimum etki ile doğal kaynakların korunmasına yardımcı olan tarım teknikleri ve uygulamaları kullanılarak bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimine yönelik olarak uygulanmaktadır. Sürdürülebilir tarım, gelecek nesillerin de aynı şeyi yapma yeteneğinden ödün vermeden sağlıklı gıda üretmemizi sağlar.


Sürdürülebilir beslenme, çevremiz ve vücudumuz için sağlıklı gıdaları seçmekle ilgilidir. Sürdürülebilir gıda sistemlerinden sağlıklı diyetler üzerine 2019 EAT-Lancet komisyonuna göre, daha fazla bitki bazlı gıdalara küresel bir geçiş, dünyanın artan nüfusunu besleyici ve sürdürülebilir bir diyetle beslemeye yardımcı olacaktır. Bu bitki temelli beslenme tarzı, daha fazla baklagiller (fasulye, bezelye, mercimek, yer fıstığı), tam tahıllar, sebzeler, meyveler ve kuruyemişleri ve daha az hayvansal gıdaları, özellikle kırmızı et ve işlenmiş etleri içerir. Rafine tahılların ve ilave şekerlerin sınırlandırılması da teşvik edilir.


Sürdürülebilir Beslenme İçin İpuçları

Bir çiftçi değilseniz, sürdürülebilir çiftçiliği desteklemenin en iyi yolu sürdürülebilir şekilde yemek yemektir. Aşağıda, başlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları verilmiştir.


Bir şey büyütün. Bir tencerede otlar, bir verandadaki domatesler veya bahçenizdeki küçük bir arsa olabilir. Yiyecek yaratmak için gerekenleri, kendinizinkini yetiştirmekten daha fazla takdir eden pek bir şey yok. Süreç, bitkilerin gelişmesini sağlayan faktörleri, başarılı bir şekilde gıda yetiştirmek için gereken dikkati ve sürecin ne kadar tehlikeli olabileceğini anlamanıza yardımcı olabilir. Bu bilgiler, yiyecekleri nasıl satın aldığınızı, kullandığınızı ve imha ettiğinizi etkileyebilir.


Yerel olarak alışveriş yapın. Yerel olarak alışveriş yapmak, topluluğunuzu desteklemenin eğlenceli bir yoludur. Dolarınızı, içinde yaşadığınız toplulukta tutar ve sağlıklı bir çeşitlilik ortamının teşvik edilmesine yardımcı olabilir. Yerel olarak yetiştirilen yiyecekleri satın aldığınızda, yiyecekleri pazarınıza göndermek için gereken yakıt miktarını azaltır.


Yemek hakkında konuşmalar başlatın. Pazarınızdaki çiftçilerle, bakkalınızdaki ve lokantacılardaki personelle veya yiyeceklerin tabaklarına nasıl geldiğine dikkat eden artan sayıda insanla konuşun. Yeni ipuçları keşfedebilir, yeni kaynaklar hakkında bilgi edinebilir ve daha yerel, sürdürülebilirlik bilincine sahip gıda üreticileri ve sağlayıcıları bulabilirsiniz.


Mevsimsel olarak yiyin. Mümkün olduğunda, yaşadığınız mevsimde mevcut olan yiyeceklere odaklanın ve sürdürülebilirliği desteklemiş olursunuz.


Musluğuna dokunun. Sıvılar, ülke çapında taşınacak ağır maddeler olabilir ve bunları taşımak için çok fazla fosil yakıt gerekir. Şişelenmiş içecek satın almak yerine, yeniden doldurulabilir bir şişe kullanın ve musluktan veya filtreden gelen suyla doldurun.


Bakkal listenizi yeniden düşünün. Toplu gıdaları, daha az işlenmiş gıdaları ve daha fazla bitki bazlı yemekleri tercih edin. Bu seçenekler genellikle bunları üretmek için daha az ambalaj, atık, enerji ve su gerektirir.


Cüzdanınız ve çatalınızla oy verin. Gıda sistemimizin yönünü ve bakkalların, lokantacıların ve gıda şirketlerinin ürettiklerini ve sattıklarını etkilemenin, kârlarını etkilemekten daha iyi bir yolu yoktur. Gıda sağlayıcılarınızdan yerel çiftçileri, yerel üreticileri ve sürdürülebilir tarımı desteklemelerini isteyin. Satın alma kararlarınızla destek gösterin.

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page