top of page
  • tosgrup

Sürdürülebilir Baharat


Tos Grup, günümüz ortamında sürdürülebilirliğin uzun vadeli stratejilerinin bir parçası olması gerektiği inancını paylaşıyor. Bu, yalnızca gelecekteki kullanım için yeterli ürünleri güvence altına almak için değil, aynı zamanda bağlantılı bir küresel toplumda işletmenin ancak kapsayıcı ve sorumlu olması durumunda başarılı olabileceğini kabul etmek için de geçerlidir.


Bu nedenle sektörde tamamen sürdürülebilir bir baharat üretimi ve ticareti için çalışmak esas görevimizdir.


Baharat Sektörü

Önemli bir nakit mahsulü olan baharatların üretimine milyonlarca küçük işletme sahibi katılmaktadır. Bu çiftçiler genellikle yoksulluk ve gıda güvencesizliği ile karşı karşıyadır. Baharat ve ülkeye bağlı olarak, baharat üretiminin kendisi işçi sorunları (kadınlar, göçmen ve/veya çocuk işçiliği) ve özellikle aşırı zirai kimyasal kullanımı olmak üzere çevresel sorunlarla karşı karşıyadır.


Yetersiz tarım uygulamaları, yeterli işleme tesislerinin olmaması ve yetiştiricilerin yüksek değerli ürünlere veya işlere geçişi, özellikle uzun vadeli tedarik, gıda güvenliği ve izlenebilirlik konusunda baharat üretimine ilişkin endişelerin sayısında artışa neden olmuştur. Ayrıca sektör, kontrolsüz pestisit kullanımı, kötü atık su yönetimi ve uygunsuz çalışma koşulları gibi sürdürülebilirlik sorunlarıyla da ilgilenmektedir.


Sürdürülebilir baharatlara ve bir bütün olarak sürdürülebilirliğe olan ihtiyaç açıkken, pazardaki talep daha yeni büyümeye başlıyor. Gıda üreticilerinin sürdürülebilir baharatları tüketicilere bu şekilde tanıtmakta güçlük çekmesinin varsayılan nedenlerinden biri, bunların önemli bir bileşen olmaları, ancak nihai ürünlerde ana madde olmamasıdır. Bu arada, tüm farklı ürünler ve kökenler için değer zincirlerinin organizasyonu, endüstrinin bu talebi karşılaması için bir zorluk olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, sürdürülebilir baharatlara olan ilgi artıyor ve önde gelen birçok kişi için sürdürülebilir kaynak sağlama, şirketlerin güvenilirliğini ve tedarik zinciri ve pazarlardaki konumunu artırarak önemli olduğunu gösterdi.


Değişim Teorisi

Adil bir fiyatla kaliteli ve sürdürülebilir baharatların uzun vadeli talebini sağlayarak, baharat üretimi küçük çiftçiler için daha çekici hale gelecektir. Çiftçi, sürdürülebilir uygulamaları takip ederek çevre üzerindeki olumsuz etkileri önemli ölçüde azaltacaktır.


Bu, sürdürülebilir baharat üretiminin çeşitlendirilmiş bir çiftçi geçim stratejisinde önemli bir unsur haline geldiği ve küçük ölçekli hanelerin ekonomik direncini güçlendirdiği anlamına gelir.


Tos Grup, faaliyetler

1. Sürdürülebilirlik konusunda ortak bir anlayış yaratmayı ve en iyi uygulamaları paylaşmayı amaçlayan bilgi paylaşımı ve öğrenme.


2. Sektör için bir karşılaştırma, kıyaslama ve dolayısıyla mevcut sürdürülebilirlik standartlarından bir seçim sunmak.


3. Sürdürülebilir baharat talebini sağlamak için stratejik paydaşlarla iletişim ve bir araya gelmek.


4. Üretici destek projelerine ortak fon sağlanması, çiftçilerin profesyonelleştirilmesi ve sürdürülebilir arz yaratılmasının teşvik edilmesi.


5. Tedarik zincirlerinde sürdürülebilirlik için talep oluşturmak ve sektör yatırımını yönlendirmek için farklı kategorilerde önde gelenlerle sözleşmeler yoluyla bağlılık oluşturmak.


6. Kritik yerel sorunları ele almak için uluslararası ve yerel paydaşların yerel platformlarının oluşturulması.

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page